Kanada kolejleri, mesleki alanda kaliteli eğitim programları sunmaktadır.  Eğitimler hem pratik, hem teorik eğitimlerle; Öğrencilerin, mesleki alanlarda gelişimini hedeflemiştir. Kanada üniversiteleri süresine kıyasla çok daha kısa sürmektedir. Çoğunlukla 1-2 yıl aralığında eğitim programları sunmaktadır.

Kanada kolejleri, sektörel alandaki profesyonellerle sürekli olarak görüşme halindedir. Kolejlerin kariyer merkezlerinde öğrenciler en doğru şekilde yönlendirilmektedir. Eğitim programları oldukça büyük saygınlığa sahiptir. Mezuniyet sonrasında oldukça hızlı iş bulma oranına sahiptir.

Kolej tercihi nasıl yapılır ?

Özel ve devlet kolejleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Buradaki en önemli soru; Öğrencilerin gelecek hedefleridir. Seçimler bu doğrultuda yapılmaktadır. Devlet ve özel kolejler, öğrencilere yüksek kaliteli ve pratiğe dayalı eğitim programları sunmaktadır.

Humber College, George Brown College veya TSOM gibi birçok farklı kolejde eğitim programları sunulmaktadır. Temel olarak iki faktör vardır:

  • Konumu,
  • Eğitim uzmanlığı,

Birçok kolej ve öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik zengin eğitim programları mevcuttur. Doğru seçim yapmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kanada kolej eğitimi programları

Kanada’daki kolejler, çeşitli uzmanlık alanlarında 500’ün üzerinde farklı eğitim programı sunar.
Özel ve devlet kolejleri, bir kişiyi daha fazla çalışma için hazırlamaya odaklanmıştır. Herhangi bir alanda spesifik programlar sunar. Örneğin bir öğrenci; gazetecilik, muhasebe, otel yönetimi, ticaret, bilişim, film yapımı, itfaiyeci bir hemşire, stilist, vb eğitim programlarını tercih edebilir.
Kanada kolejleri öğrencilere 3 seviyede program sunar:

  • Diploma sonrası sertifika (1 yıl);
  • Diploma (2-3 yıl);
  • Uygulamalı alanlarda lisans derecesi (4 yıl).

Başvuru sahibinin hazırlanmasına bağlı olarak şunlar vardır:

  1. Lise mezunları için programlar (süre 2,3,4 yıl. Maksimum derece – lisans)
  2. Lisans veya Yüksek Lisans derecesine sahip üniversite mezunları için programlar (Süre 1-2 yıldır. Uzmanlık alanınızda yeniden eğitim almanıza veya ek eğitim almanıza izin verir).

Öğrenci, üniversiteden sonra yatay geçiş programının 3. yılından itibaren üniversitede eğitimine devam edebilir. Ayrıca, bazı kolejlerde lisansüstü programlar da alabilirsiniz (yargıçlığa benzer). Uluslararası öğrenciler için Kanada kolejleri, özel hazırlık kursları sunar, bundan sonra sınava girmenize gerek kalmaz ve hemen özel bir programa kayıt olabilirsiniz. Eğer gerekliyse başvuru sahibi yeterince İngilizce bilmiyor. Bu tür kurslar, dili öğrenmek, uyum sağlamak, daha emin olmak ve gelecekte daha kolay öğrenmek için bir fırsat sağlar.

Yeteri seviyede dil bilgisine sahip değilseniz; Kanada dil okulu programlarından başlayıp, sonrasında kolej programlarına devam edebilirsiniz.

Eğitim maliyetleri ne kadar ?

Kanada kolej fiyatları katılmak istediğiniz programa bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’deki eğitim maliyetlerine oranla çok daha ekonomiktir. Yıllık ortalama maliyet; 14.000 Kanada Doları ile 19.000 Kanada Doları arasında değişiklik göstermektedir.

Eğitim sonrası göçmenlik

Kanada kolejlerinde eğitim almak isteyen öğrenciler; Eğitim süresince yarım zamanlı, eğitim sonrasında tam zamanlı ve sürecin sonun Kanada göçmenlik başvurusu yapabilirler.

Kanada’da eğitim sonrası göçmenlik hakkında merak edilen soruları İsmail İNCE yanıtlıyor. 

27 Şubat 2008 tarihinden sonra yeni bir göçmenlik kategorisi eklenmiştir. Herhangi bir kolej veya üniversite programını bitirdikten sonra; 3 sene Kanada’da çalışma iznine sahip olarak göçmenlik başvurusu yapabilir, ya da eğitim sonrasında başvuru gerçekleştirebilir. En ideal ve kabul oranı yüksek göçmenlik kategorisidir.

Şimdi Bilgi Formunu Doldurun: Kanada Kolejleri Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Buraya Tıklayarak Kanada Göçmenlik Testine Girebilirsiniz.